Pozor při koupi štěněte BX

20. prosince 2016 v 20:23 |  Na co si dát pozor
Při koupi štěněte bordeauxské dogy mějte oči otevřené

Ano, jsou mezi námi také zodpovědní chovatelé a majitelé krycích psů, přesto však klademe každému zájemci o koupi štěněte na srdce: "Při koupi štěněte mějte oči otevřené!"

Že fenotyp, tedy vnější vyjádření psa není vše, o tom už bylo řečeno mnoho.
Při návštěvě chovatele se důkladně porozhlédněte v okolí jeho chovatelské stanice (ne každý chovatel chová své psy na vlastním soukromém pozemku). Prohlédněte si prostředí, kde psi žijí, výběhy, kotce,… a zamyslete se nad tím, jak dalece můžete chovateli důvěřovat. Zda se Vám nezdá něco podezřelé, zda se Vám něco nelíbí nebo máte pocit, že tento chovatel dává svým psů maximum a není to množitel snažící se takto přijít pouze k finančnímu zisku.

Nechte si ukázat protokol o údajích současného vrhu, z něhož je možno vyčíst úmrtnost štěňat, chyby a spoustu souvisejících věcí.
Každý chovatel a majitel krycího psa si musí vést knihu odchovů, kde je vedena veškerá evidence chovu. Chovatel, který nemá co skrývat, Vás do těchto dokumentů nechá bez problému nahlédnout.
V knize odchovů naleznete například údaje o tom, jak často byla chovná fena nakryta, kolik krytí bylo třeba k zabřeznutí, kolik císařských řezů prodělala apod.
Po 2. císařském řezu musí být fena dle platných stanov vyřazena z chovu. Ale jak se říká "kde není žalobce, není ani soudce"

Pokud chovatel nebo majitel krycího psa uveřejňuje na svých webových stránkách DLK(ED) 3, zamyslete se, zda můžete takovému chovateli důvěřovat.
Pro přiblížení uvádíme: Dle nových chovatelských stanov od července 2009 se nesmí na jedincích se stupněm DLK 3 chovat !
Nevěřte pouhým slovům , ale nechte si předložit důkazné podklady.

1.)DKK (HD)vyšetření feny i krycího psa
(hodnoty smí být max. DKK-A (0/0), DKK-B (1/1), DKK-C (2/2)
Předloží-li Vám chovatel rentgenologické výsledky pouze feny a nebo Vám neukáže vůbec nic, ihned se s tímto chovatelem rozlučte!
Pro Českou republiku je povolen stupeň DKK 3/3

2.)DLK vyšetření feny i krycího psa
(hodnoty by měli být max. DLK 0/0, DLK 0/1, DLK 1/0, DLK 1/1)
pokud je DLK 2, je Vám chovatel povinen předložit předem schválenou výjimku pro povolení na tomto jedinci chovat.
Chov na DLK 3 je dle nových platných chovatelských stanov zakázán!
Předloží-li Vám chovatel výsledek DLK pouze chovné feny nikoliv zároveň krycího psa, naše rada zní: Rozlučte se ihned s tímto chovatelem!
Pro Českou republiku je povolen stupeň DLK 2

3.)Ultrasonografické vyšetření srdce feny i krycího psa
Dostanete-li k nahlédnutí výsledek pouze feny (matky štěňat) a nikoliv zároveň krycího psa (otce štěňat) naše rada opět zní: Rozlučte se s tímto chovatelem.

Také někteří chovatelé v zahraničí vzali za své nutnost vyšetření DKK, DLK a srdce u fen i krycích psů. (krom Německa také Švýcarsko, Dánsko, a z části Holandsko a Itálie)

Každé štěňátko je samozřejmě roztomilé, ale jen samotná roztomilost nestačí. Informujte se důkladně v zájmu Vašem i Vašeho budoucího štěňátka. Nedívejte se pouze na "OBAL PSA" = Genotyp, ale soustřeďte se zejména na GENOTYP, tedy genetický základ FENOTYPU, který je za vše odpovědný (veškeré genetické vady)!
NIKDY nekupujte štěně ze špatných podmínek z lítosti, se snahou ho zachránit!
Kontaktujte příslušnou veterinární správu a upozorněte ji na takovéto zacházení, to je mnohem efektivnější, než tohoto chovatele koupí štěněte opět podpořit. V případě, že je poptávka, bude také nabídka a tak se opět dostáváme do začarovaného kruhu. Za každé štěně, které takto "zachráníte" a odnesete si jej domů, přibudou další 3. Toto je bohužel naše hořká zkušenost.

A opravdu pozor při koupi štěněte:
Štěňata nejsou standardně stejná jako kelímky od jogurtu!
Také při sebelepší snaze a zdravotních vyšetřeních nelze zaručit 100% zdraví!
Chtěli bychom, aby mezi chovatelem a zájemcem o štěně vznikl důvěryhodný vztah a oba se na se mohli navzájem spolehnout.

Čeho bychom chtěli docílit?
Dvě základní věci, které jsou naší prioritou:
Zdraví a povaha.
Zároveň bychom však nechtěli opomenout fenotyp a FCI standard, který by měl být zachován. Je jasné, že je to důležitý krok. Po staletí byl pes selektován zejména dle "pracovního nasazení". Teprve něco málo přes 100 let je zrak chovatelů upínán především "na krásu" psa. Velice často a rychle bylo dosaženo kýženého výsledku incestem, při kterém šlo bohužel zdraví stranou. A právě zde začíná naše práce. Chceme rozpoznat genetické vady a bojovat proti nim!
Od roku 2009 se připojujeme k chovatelskému klubu v Anglii, který díky novým stanovám a novému chovatelskému řádu ofenzivně bojuje za zdraví psů.
Je velmi důležité naše chovné feny a krycí psy nechat vyšetřit z hlediska dysplazie kyčelního i loketního kloubu (DKK, DLK) a provést vyšetření srdce.
Jen takto můžeme tyto genetické defekty alespoň z malé části odstranit.
Zároveň je dobré přesvědčit naše kritiky, že nic nekazíme, nýbrž vylepšujeme, neničíme, ale snažíme se chov BX zachovat i v budoucnosti.
Jen tak docílíme toho, že naši psi budou mít právo:
Vidět
Běhat
Dýchat

Volně přeloženo z Bordeauxdoggen Club Deutschland e. V.
Jana Lux
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama