Nejčastější dědičné nemoci u velkých a obřích plemen

20. prosince 2016 v 20:13 |  MVDr. Decker - výsledky DKK
Nejčastější dědičné nemoci u velkých a obřích plemen

DYSPLAZIE KYČELNÍHO KLOUBU (DKK) - Hip Dysplasia (HD)
Dysplazie kyčelního kloubu patří mezi nejčastější onemocnění pohybového aparátu psů. Je
to onemocnění vývojové, polygenně založené a jeho vznik kromě genetické vlohy ovlivňují
také vnější faktory (výživa, rychlost růstu, fyzická zátěž...). Při dysplazii kyčelního kloubu
není kloubní hlavice správně hluboko usazená v kloubní jamce a dalším problémem bývá, že
kloubní hlavice a jamka nemají správný tvar. Díky nesprávnému utváření kloubu může být
pohyb bolestivý a může docházet k opotřebení kloubu a k vývoji artrózy.
U zdravého kloubu je kloubní hlavice hladká a oblá, těšně a hluboce zapadá do kloubní
jamky.

Hodnocení a výskyt DKK u molosů v ČR
V České republice je systém hodnocení shodný se systémem v celé Evropě, DKK může být
hodnoceno v pěti stupních - 0 až 4 (A - E), přičemž nejlepší výsledek je DKK 0/0 (HD A).
Molosi patří mezi plemena, kde výskyt DKK je opravdu velký, zdravých jedinců je málo.
» V ČR je před uchovněním povinné RTG vyšetření DKK, do chovu jsou připuštěni jedinci
do DKK 3/3 HD D/D.

Jednotlivé stupně DKK (0,1,2,3,4) v zahraničí uváděné jako HD (A,B,C,D,E)
A (0) - negativní, bez příznaků dysplazie
B (1) - hraniční dysplazie, přechodný stupeň
C (2) - mírná dysplazie (mírná artróza)
D (3) - střední dysplazie (jsou zřetelné příznaky artrózy)
E (4) - těžká dysplazie (deformace hlavice, další příznaky artrózy)

DKK A/A (0/0)

DKK E/E (4/4)DYSPLAZIE LOKETNÍHO KLOUBU (DLK) - Elbow Dysplasia (ED)
Je dalším z dědičně (opět polygenně - více geny) podmíněných vývojových vad pohybového aparátu psů. Loketní kloub je poměrně složitý, je místem styku 3 kostí (kost pažní, k. vřetenní a k. loketní) a příčin dysplazie může být v loketním kloubu více. V loketním kloubu může dojít k narušení, nebo odlomení kostního výběžku kosti loketní (processus anconeus), nebo výběžku kosti vřetenní (processus coronoideus), případně může dojít ke vzniku osteochondrózy chrupavky pažní kosti. Inkongruence kloubní jamky - stav, kdy jsou kosti tvořící kloub nestejně dlouhé a jamka není hladce zakulacená - je dalším možným znakem dysplastického kloubu. Tyto abnormality často vedou k degeneraci kloubu a jeho bolestivosti. Na vývoj abnormalit mají vliv i vnější faktory - výživa, rychlost růstu, fyzická zátěž...
» V ČR je možno chovat na jedincích do DLK 2/2 EDC/C.

V České Republice je pro uchovnění jedince bordeauxské dogy povinný pouze RTG vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu (DKK). U tohoto plemene jsou kromě DKK ale také poměrně častá onemocnění dysplazie loketního kloubu (DLK) a různé vady a onemocnění srdce.
Opravdu zodpovědného chovatele poznáte mimo jiné i tak, že u svých psů může poskytnout i výsledek vyšetření DLK a vyšetření srdce, které jsou nad rámec povinností.

Zde najdete seznamy vyhodnocených psů Mvdr. Deckrem www.decker.cz

Dilatační Kardiomyopatie

Zvětšené srdce, odborně nazvané dilatační kardiomyopatie, je nemoc postihující srdeční sval. Je typická tím, že rozšířené srdce není schopné správně fungovat. Při dilatační kardiomyopatii dochází k tomu, že se obě srdeční komory zvětšují, přičemž na jedné straně je komora srdce ovlivněna více, než na straně druhé. Pokud se rozšíří vertikální nebo dolní komora, schopnost srdce pumpovat krev do plic a těla celkově se snižuje.

Jakmile srdeční komora nepumpuje odpovídající množství krve do plic, tekutina se začíná v plicích hromadit. Takto zvětšené srdce se brzy přetíží, toto přetížení pak vede k chronickým srdečním selháním.

Výskyt zvětšeného srdce se zvyšuje s věkem, obvykle postihuje psy mezi čtyřmi a deseti lety. Lze také konstatovat, že je častější u vybraných plemen psů, jako je dobrman, boxer, doga, afghánský chrt a další. Dilatační kardiomyopatie je v našich podmínkách po onemocnění mitrální chlopně druhou nejčastější diagnózou u psů se selháním srdce. Primárním místem patologického procesu je myokard, většinou klasifikujeme tyto kardiomyopatie jako primární. Kardiomyopatie postihuje s vyšší prevalencí určitá konkrétní plemena a v rámci těchto plemen konkrétní linie nebo rodiny. Přičina je tedy hlavně genetická.

Život se zvětšeným srdcem
Péče o psa se zvětšeným srdcem sestává z velké části z pravidelné kontroly stavu. Standardně se průběžně provádí vyšetření jako je EKG, rentgen hrudníku, měření krevního tlaku a další.

Zároveň je nutné, abyste jako majitel bedlivě a neustále sledovali zdravotní stav psa a změny jeho zdravotního stavu a správně podávali léky. I přes včasné odhalení a veškeré snahy o zmírnění procesu nemoci je prognóza u většiny psů velmi špatná - psi se zpravidla dožívají od nástupu choroby 6 až 24 měsíců. V každém případě dejte na rady veterináře, který vás obeznámí s tím, jak pro svého psa vytvořit co nejkomfortnější podmínky pro život. Více o této nemoci zde www.vetweb.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama