Co je PP (průkaz původu) ?

20. prosince 2016 v 19:44 |  Co je PP (průkaz původu)
Průkaz původu je rodný list štěněte,
který potvrzuje jeho rasu, jméno, chovatele a čtyři generace předků. Dává vám tedy jistotu, že si kupujete psa určitého plemene, od kterého můžete očekávat vlastnosti pro toto plemeno typické. Zároveň vám také dává jistotu, že štěně bylo odchováno v souladu s předpisy kynologických organizací jako je ČMKU (Českomoravská kynologická unie) a chovatelských klubů. Tyto organizace dohlíží na to, aby se do chovu nezařazovali jedinci s dědičnými vadami a pomocí předpisů chrání welfare psů v chovatelských stanicích. V případě problémů máte vždy možnost obrátit se na chovatele, který ho s vámi ve svém vlastním zájmu bude řešit. V opačném případě máte možnost obrátit se na chovatelský klub, který za nevhodné chování udělí chovateli sankci. Chovatel by neměl odchovávat štěňata za účelem zisku, ale z důvodu touhy podílet se na zachování a zušlechťování svého milovaného plemene. Měl by se celou svou chovatelskou kariéru dále učit a vzdělávat v oboru chovatelství, zajímat se o chovatelské a kynologické novinky, o genetiku i zdravotní rizika plemene a další. Cílem chovatelství je udržení kvality a další zušlechťování plemene. Chov tedy není pouhé bezhlavé rozmnožování dalších a dalších zvířat.

U psa bez PP nemáte záruku vůbec ničeho. Nevíte, co ze psa vyroste, nevíte jakou bude mít povahu, nevíte jaké dědičné zdravotní a psychické vady si nese. Kvůli využívání nemocných psů k produkci štěňat je mezi psi bez PP mnoho zvířat se zdravotními problémy, které vyžadují nákladnou veterinární péči. Takový pes se svému majiteli pěkně prodraží. V případě nemoci či úhynu se pomoci nedovoláte, neboť množitel nespadá pod žádnou organizaci, které by se zodpovídal.

Množitel je každý, kdo záměrně množí zvířata, která nejsou určena k chovu. Množírna je široký pojem. Patří sem klecové chovy, které jsou však jen špičkou ledovce, spousta psů bez PP je chována v čistotě, nejsou týráni, není jim ubližováno. Proč je tedy i tento chov špatně? Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme si nejdřív vysvětlit, proč tato zvířata nejsou určena k chovu. Ti všichni jorkšíři, čivavy, jackrusselové, ale i bordeauxské dogy bez PP pochází z předků, kteří PP měli, ale z nějakých důvodů byli z chovu vyřazeni. Proč?

Laicky řečeno důvody jsou:
• 1. zvíře má zdravotní potíže, které by mohlo zvíře předat potomkům,
• 2. zvíře neodpovídá standardu plemene, tedy nevypadá přesně tak jak by plemeno vypadat mělo, pouze se plemeni podobá
• 3. charakter, povaha zvířete neodpovídá standardu povahy zvířete (např. retrívr je agresivní)


Ze psů vyřazených z chovu se tedy rekrutují všichni psi bez PP, kteří se dál množí bez ohledu na ty zdravotní vady nebo odchylky od standardu plemene. Některé rasy psů mají vyšší pravděpodobnost určitých chorob. Registrovaní chovatelé podstupují se zvířaty, na kterých by chtěli chovat, zdravotní vyšetření. Pokud zjistí, že konkrétní zvíře je zatíženo nějakou vadou nebo nemocí, je opět vyřazeno z chovu. Takovou selekci pro udržení zdravého chovu množitel nedělá, zvířata jsou tedy zatížena zdravotně a vzhledem i povahu se vzdalují standardu plemene. Z odborného hlediska jsou to tedy kříženečci velice podobní čistokrevným zvířatům. Kříženečků, ale i "čistokrevných" psů bez PP je v útulcích nadměrné množství. Je tedy pro celou populaci velice nezodpovědné tato zvířata množit. Každé zvíře, kterému najdete Vy domov, sebere domov jinému zvířeti v útulku nebo na ulici, které ho nutně potřebuje.


Bohužel se během posledních let rozmohl nešvar množitelství, kdy nejde pouze o chov obrovských smeček v nepřijatelných podmínkách, ale také a především o rozmnožování křízenců, psů nejasného původu nebo dokonce psů nemocných (což množitelé kvůli neznalosti mnohdy ani nevědí) v běžných domácnostech. Ano, i člověk, který má jeden vrh do roka od své fenky bez PP a o štěňata s láskou pečuje, je množitel. I takový člověk se totiž dopouští zavrženíhodného chování, neboť přivádí na svět potenciální nositele dědičných vad. U psů bez PP se zdraví nehlídá, proto je velká pravděpodobnost, že část štěňat z vrhu bude velmi trpět či uhyne v důsledku nějakého dědičného defektu. Je nehumánní přivádět na svět štěňata, když existuje riziko, že budou trpět. A stejně tak je špatné koupí štěňat podporovat lidi, kteří taková štěňata na svět přivádějí.

Také je velmi důležité uvědomit si, že pojem "čistokrevný pes bez PP" je nesmysl. Proč? Protože i když vám někdo ukáže dva sobě podobné psy, údajné rodiče, nemůžete mít jistotu, že se fenka nespustila s někým jiným, nebo že dědeček nebyl úplně jiný, což se může projevit až v jiné generaci.

Množitel (ať už obývákový nebo jiný) nemá na odchov štěněte téměř žádné náklady a prodává štěňata za tisíce a většina peněz mu jde do kapsy. Chovatelé provozující oficiální chovatelské stanice mají spoustu výdajů s byrokracií, veterinou, uchovněním, krytím a podobně. Sečteno podtrženo - náklady často převyšují výnosy ze štěňat. To ale chovateli nevadí, neboť ho k chovu vedou jiné pohnutky než honba za ziskem. Opravdu myslíte, že je lepší dávat vaše peníze někomu, kdo chce na psech a na vás vydělat? Není lepší za kamaráda na mnoho let vašeho života zaplatit někomu, kdo se snaží o opravdový chov průhledným a dohledatelným způsobem?

Cena štěněte bez PP se často blíží štěněti s PP, někdy je dokonce i vyšší. Jen pro názorný příklad -
štěně německého ovčáka s PP seženete od 2.000 do15.000,- Kč, bez PP za 4.000,- Kč
čivavy s PP od 5 000 do 20.000,- Kč, bez PP od 3.000 do 10.000,- Kč.
bordeauxská doga s PP od 12.000 - 47.000,-Kč, bez PP od 6.000,- Kč.

To, zda zvíře má průkaz původu nebo ne, však nijak nesnižuje jejich lásku k němu a naopak. Rozhodně nesnižujeme hodnotu psů a jakýchkoliv jiných zvířat bez PP, život jakéhokoliv zvířete pro nás stejnou cenu. Avšak přesto, že každý má pocit, že má doma nejbáječnější zvířátko pod sluncem, určitě není zodpovědné jej dál množit. Pro zodpovědný chov je potřeba strávit hodiny a hodiny vzděláváním se.
Tito množitelé, ať chovají v klecovém chovu nebo hezky, v teple domova nechápou, že u již přešlechtěných plemen je nesmírně důležitý důraz na genetiku. Z toho důvodu jsou tato štěňata často nemocná nebo s vrozenými vadami.
Samozřejmě vám PP nezaručí zdraví, ale díky PP můžete dohledat předchozí generace a jejich zdravotní výsledky. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama