Prosinec 2016

Rozdíl pes s PP/bez PP

21. prosince 2016 v 18:42 Rozdíl pes s PP/ bez PP
Názorné příklady bordeauxská doga s PP/bez PP

U psa bez PP nemáte záruku vůbec ničeho. Nevíte, co ze psa vyroste, nevíte jakou bude mít povahu, nevíte jaké dědičné zdravotní a psychické vady si nese a nevíte zda vám opravdu vyroste dané plemeno. Rozdíl je vidět na první pohled.
zde pro názorný příklad fotky bordeauxské dogy.


Bordeauxská doga - štěně s PP

(s průkazem původu)

Bordeauxská doga - štěně bez PP

(bez průkazu původu)

Bordeauxská doga s PP

(s průkazem původu)

Bordeauxská doga bez PP

(bez průkazu původu)


Chci si koupit štěně BX

21. prosince 2016 v 18:40 | K.Nociarová |  Příběhy lidí
Chci si koupit štěně Bordeauxské dogy.. Kde se posunul chov za osm let v ČR?

Tak nějak jsme si řekla, že je čas pořídit si k mé již psí babičce Corině , která se snad dožije na jaře devíti let nové psí stvoření.

Jednou BX, vždycky BX. Ovšem po zkušenostech, kdy nám, naše první BX umřela v sedmi letech na srdeční vadu a má nynější BX má za sebou pět operací. Můj veterinář ze srandy říká, že mám být ráda, že nemám stonožku, jelikož opravdu všechny čtyři nohy jsou po operaci a nyní máme zjištěnou vrozenou vadu srdce a je na lécích, což samozřejmě u tak velkého psa je otázkou několika tisíc měsíčně za veterináře. Rozhodla jsem se, že mé nynější štěně budu vybírat opravdu dlouho a raději si počkám, než ho vzít dle krásné fotky a rodičů, u kterých je na prvním místě uváděno tuna ocenění z výstav a o výsledcích zdravotních vyšetření ani vidu ani slechu.
Tak jsem se dala do pátrání a jsem zděšena, jelikož mám pocit, že se tady opravdu krom pár chovatelů, ale to je opravdu pár, vůbec nehraje na zdraví.

Stačí si zajít na pár výstav a podívat se, na stav psů, to že má být vitální a veselý pes? O jeho povaze a psychickém stavu raději ani neuvažuju, na první pohled se sotva nese a u některých jedinců jde vidět totální strach ze svého "pána" .
No jo, na uchovnění stačí opravdu málo a v dnešní době medicíny stačí dát pár léků proti bolesti a pes tam to kolečko oběhne. A neznalý zájemce o štěně se koukne, že maminka šampion, otec taky samé tituly, tak kdyby nebyl dobrý, tyhle tituly by nikdy nezískal.. Bohužel, není tomu tak!

Jen se ptám, může pak být na sebe takový to chovatel hrdý? Výsledkem jeho práce je nemocný pes, který si tady asi moc dlouho nepožije, nešťastný majitel, který krom pořizovací ceny, když budu u země, tak cena některých chovatelů startuje na 20tisících, ale jsou tady i tací, co si za štěně po rodičích, kteří mají DKK 3/3 neštítí říct i cenu přes 35 tisíc . A ten chudák nový majitel pak zaplatí další výlohy za veterinární péči, kde každá operace je v řádu desetitisíců! Ale jednou jsem si toho psa pořídila a chovatel upozorňuje, že veterinární péče o BX je nákladnější. Lepší všude uvádět, že BX je náročná na veterinární péči, než se snažit v tom chovu něco změnit.

Myslím,že každý kdo má BX a viděl jí trpět, ví že to jak se na Vás dívá, je jako by na Vás koukal člověk, její mimika je naprosto jedinečná . Ptám se tedy, jak takový člověk, může s vědomím toho, že jeho chovný pes není zdravotně o.k. na něm chovat? Vždyť z trojek nikdy nuly nebudou a ano, je to povoleno klubem, ale svědomí , to by měl mít si myslím, každý vlastní.

Myslela jsem, že se za těch pár let něco v chovu posunulo, ale bohužel, stále se opakují ty stejné chyby a stále bude spousta nešťastných majitelů, kteří takto hloupě naletí, jelikož místo zdraví je uchvátí tituly.

Radím nekoukejte na tituly, ale na zdraví,chtějte RTG, chtějte vyšetření srdce a pokud rodiče nebudou zdraví, raději zvolte jinou chovatelskou stanici. Všichni brojí proti psům bez PP, ale jsou tady i psi s PP, kteří v chovu nemají co dělat. A u BX jich je opravdu hodně, bohužel :(

Pozor při koupi štěněte BX

20. prosince 2016 v 20:23 Na co si dát pozor
Při koupi štěněte bordeauxské dogy mějte oči otevřené

Ano, jsou mezi námi také zodpovědní chovatelé a majitelé krycích psů, přesto však klademe každému zájemci o koupi štěněte na srdce: "Při koupi štěněte mějte oči otevřené!"

Že fenotyp, tedy vnější vyjádření psa není vše, o tom už bylo řečeno mnoho.
Při návštěvě chovatele se důkladně porozhlédněte v okolí jeho chovatelské stanice (ne každý chovatel chová své psy na vlastním soukromém pozemku). Prohlédněte si prostředí, kde psi žijí, výběhy, kotce,… a zamyslete se nad tím, jak dalece můžete chovateli důvěřovat. Zda se Vám nezdá něco podezřelé, zda se Vám něco nelíbí nebo máte pocit, že tento chovatel dává svým psů maximum a není to množitel snažící se takto přijít pouze k finančnímu zisku.

Nechte si ukázat protokol o údajích současného vrhu, z něhož je možno vyčíst úmrtnost štěňat, chyby a spoustu souvisejících věcí.
Každý chovatel a majitel krycího psa si musí vést knihu odchovů, kde je vedena veškerá evidence chovu. Chovatel, který nemá co skrývat, Vás do těchto dokumentů nechá bez problému nahlédnout.
V knize odchovů naleznete například údaje o tom, jak často byla chovná fena nakryta, kolik krytí bylo třeba k zabřeznutí, kolik císařských řezů prodělala apod.
Po 2. císařském řezu musí být fena dle platných stanov vyřazena z chovu. Ale jak se říká "kde není žalobce, není ani soudce"

Pokud chovatel nebo majitel krycího psa uveřejňuje na svých webových stránkách DLK(ED) 3, zamyslete se, zda můžete takovému chovateli důvěřovat.
Pro přiblížení uvádíme: Dle nových chovatelských stanov od července 2009 se nesmí na jedincích se stupněm DLK 3 chovat !
Nevěřte pouhým slovům , ale nechte si předložit důkazné podklady.

1.)DKK (HD)vyšetření feny i krycího psa
(hodnoty smí být max. DKK-A (0/0), DKK-B (1/1), DKK-C (2/2)
Předloží-li Vám chovatel rentgenologické výsledky pouze feny a nebo Vám neukáže vůbec nic, ihned se s tímto chovatelem rozlučte!
Pro Českou republiku je povolen stupeň DKK 3/3

2.)DLK vyšetření feny i krycího psa
(hodnoty by měli být max. DLK 0/0, DLK 0/1, DLK 1/0, DLK 1/1)
pokud je DLK 2, je Vám chovatel povinen předložit předem schválenou výjimku pro povolení na tomto jedinci chovat.
Chov na DLK 3 je dle nových platných chovatelských stanov zakázán!
Předloží-li Vám chovatel výsledek DLK pouze chovné feny nikoliv zároveň krycího psa, naše rada zní: Rozlučte se ihned s tímto chovatelem!
Pro Českou republiku je povolen stupeň DLK 2

3.)Ultrasonografické vyšetření srdce feny i krycího psa
Dostanete-li k nahlédnutí výsledek pouze feny (matky štěňat) a nikoliv zároveň krycího psa (otce štěňat) naše rada opět zní: Rozlučte se s tímto chovatelem.

Také někteří chovatelé v zahraničí vzali za své nutnost vyšetření DKK, DLK a srdce u fen i krycích psů. (krom Německa také Švýcarsko, Dánsko, a z části Holandsko a Itálie)

Každé štěňátko je samozřejmě roztomilé, ale jen samotná roztomilost nestačí. Informujte se důkladně v zájmu Vašem i Vašeho budoucího štěňátka. Nedívejte se pouze na "OBAL PSA" = Genotyp, ale soustřeďte se zejména na GENOTYP, tedy genetický základ FENOTYPU, který je za vše odpovědný (veškeré genetické vady)!
NIKDY nekupujte štěně ze špatných podmínek z lítosti, se snahou ho zachránit!
Kontaktujte příslušnou veterinární správu a upozorněte ji na takovéto zacházení, to je mnohem efektivnější, než tohoto chovatele koupí štěněte opět podpořit. V případě, že je poptávka, bude také nabídka a tak se opět dostáváme do začarovaného kruhu. Za každé štěně, které takto "zachráníte" a odnesete si jej domů, přibudou další 3. Toto je bohužel naše hořká zkušenost.

A opravdu pozor při koupi štěněte:
Štěňata nejsou standardně stejná jako kelímky od jogurtu!
Také při sebelepší snaze a zdravotních vyšetřeních nelze zaručit 100% zdraví!
Chtěli bychom, aby mezi chovatelem a zájemcem o štěně vznikl důvěryhodný vztah a oba se na se mohli navzájem spolehnout.

Čeho bychom chtěli docílit?
Dvě základní věci, které jsou naší prioritou:
Zdraví a povaha.
Zároveň bychom však nechtěli opomenout fenotyp a FCI standard, který by měl být zachován. Je jasné, že je to důležitý krok. Po staletí byl pes selektován zejména dle "pracovního nasazení". Teprve něco málo přes 100 let je zrak chovatelů upínán především "na krásu" psa. Velice často a rychle bylo dosaženo kýženého výsledku incestem, při kterém šlo bohužel zdraví stranou. A právě zde začíná naše práce. Chceme rozpoznat genetické vady a bojovat proti nim!
Od roku 2009 se připojujeme k chovatelskému klubu v Anglii, který díky novým stanovám a novému chovatelskému řádu ofenzivně bojuje za zdraví psů.
Je velmi důležité naše chovné feny a krycí psy nechat vyšetřit z hlediska dysplazie kyčelního i loketního kloubu (DKK, DLK) a provést vyšetření srdce.
Jen takto můžeme tyto genetické defekty alespoň z malé části odstranit.
Zároveň je dobré přesvědčit naše kritiky, že nic nekazíme, nýbrž vylepšujeme, neničíme, ale snažíme se chov BX zachovat i v budoucnosti.
Jen tak docílíme toho, že naši psi budou mít právo:
Vidět
Běhat
Dýchat

Volně přeloženo z Bordeauxdoggen Club Deutschland e. V.
Jana Lux

Nejčastější dědičné nemoci u velkých a obřích plemen

20. prosince 2016 v 20:13 MVDr. Decker - výsledky DKK
Nejčastější dědičné nemoci u velkých a obřích plemen

DYSPLAZIE KYČELNÍHO KLOUBU (DKK) - Hip Dysplasia (HD)
Dysplazie kyčelního kloubu patří mezi nejčastější onemocnění pohybového aparátu psů. Je
to onemocnění vývojové, polygenně založené a jeho vznik kromě genetické vlohy ovlivňují
také vnější faktory (výživa, rychlost růstu, fyzická zátěž...). Při dysplazii kyčelního kloubu
není kloubní hlavice správně hluboko usazená v kloubní jamce a dalším problémem bývá, že
kloubní hlavice a jamka nemají správný tvar. Díky nesprávnému utváření kloubu může být
pohyb bolestivý a může docházet k opotřebení kloubu a k vývoji artrózy.
U zdravého kloubu je kloubní hlavice hladká a oblá, těšně a hluboce zapadá do kloubní
jamky.

Hodnocení a výskyt DKK u molosů v ČR
V České republice je systém hodnocení shodný se systémem v celé Evropě, DKK může být
hodnoceno v pěti stupních - 0 až 4 (A - E), přičemž nejlepší výsledek je DKK 0/0 (HD A).
Molosi patří mezi plemena, kde výskyt DKK je opravdu velký, zdravých jedinců je málo.
» V ČR je před uchovněním povinné RTG vyšetření DKK, do chovu jsou připuštěni jedinci
do DKK 3/3 HD D/D.

Jednotlivé stupně DKK (0,1,2,3,4) v zahraničí uváděné jako HD (A,B,C,D,E)
A (0) - negativní, bez příznaků dysplazie
B (1) - hraniční dysplazie, přechodný stupeň
C (2) - mírná dysplazie (mírná artróza)
D (3) - střední dysplazie (jsou zřetelné příznaky artrózy)
E (4) - těžká dysplazie (deformace hlavice, další příznaky artrózy)

DKK A/A (0/0)

DKK E/E (4/4)DYSPLAZIE LOKETNÍHO KLOUBU (DLK) - Elbow Dysplasia (ED)
Je dalším z dědičně (opět polygenně - více geny) podmíněných vývojových vad pohybového aparátu psů. Loketní kloub je poměrně složitý, je místem styku 3 kostí (kost pažní, k. vřetenní a k. loketní) a příčin dysplazie může být v loketním kloubu více. V loketním kloubu může dojít k narušení, nebo odlomení kostního výběžku kosti loketní (processus anconeus), nebo výběžku kosti vřetenní (processus coronoideus), případně může dojít ke vzniku osteochondrózy chrupavky pažní kosti. Inkongruence kloubní jamky - stav, kdy jsou kosti tvořící kloub nestejně dlouhé a jamka není hladce zakulacená - je dalším možným znakem dysplastického kloubu. Tyto abnormality často vedou k degeneraci kloubu a jeho bolestivosti. Na vývoj abnormalit mají vliv i vnější faktory - výživa, rychlost růstu, fyzická zátěž...
» V ČR je možno chovat na jedincích do DLK 2/2 EDC/C.

V České Republice je pro uchovnění jedince bordeauxské dogy povinný pouze RTG vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu (DKK). U tohoto plemene jsou kromě DKK ale také poměrně častá onemocnění dysplazie loketního kloubu (DLK) a různé vady a onemocnění srdce.
Opravdu zodpovědného chovatele poznáte mimo jiné i tak, že u svých psů může poskytnout i výsledek vyšetření DLK a vyšetření srdce, které jsou nad rámec povinností.

Zde najdete seznamy vyhodnocených psů Mvdr. Deckrem www.decker.cz

Dilatační Kardiomyopatie

Zvětšené srdce, odborně nazvané dilatační kardiomyopatie, je nemoc postihující srdeční sval. Je typická tím, že rozšířené srdce není schopné správně fungovat. Při dilatační kardiomyopatii dochází k tomu, že se obě srdeční komory zvětšují, přičemž na jedné straně je komora srdce ovlivněna více, než na straně druhé. Pokud se rozšíří vertikální nebo dolní komora, schopnost srdce pumpovat krev do plic a těla celkově se snižuje.

Jakmile srdeční komora nepumpuje odpovídající množství krve do plic, tekutina se začíná v plicích hromadit. Takto zvětšené srdce se brzy přetíží, toto přetížení pak vede k chronickým srdečním selháním.

Výskyt zvětšeného srdce se zvyšuje s věkem, obvykle postihuje psy mezi čtyřmi a deseti lety. Lze také konstatovat, že je častější u vybraných plemen psů, jako je dobrman, boxer, doga, afghánský chrt a další. Dilatační kardiomyopatie je v našich podmínkách po onemocnění mitrální chlopně druhou nejčastější diagnózou u psů se selháním srdce. Primárním místem patologického procesu je myokard, většinou klasifikujeme tyto kardiomyopatie jako primární. Kardiomyopatie postihuje s vyšší prevalencí určitá konkrétní plemena a v rámci těchto plemen konkrétní linie nebo rodiny. Přičina je tedy hlavně genetická.

Život se zvětšeným srdcem
Péče o psa se zvětšeným srdcem sestává z velké části z pravidelné kontroly stavu. Standardně se průběžně provádí vyšetření jako je EKG, rentgen hrudníku, měření krevního tlaku a další.

Zároveň je nutné, abyste jako majitel bedlivě a neustále sledovali zdravotní stav psa a změny jeho zdravotního stavu a správně podávali léky. I přes včasné odhalení a veškeré snahy o zmírnění procesu nemoci je prognóza u většiny psů velmi špatná - psi se zpravidla dožívají od nástupu choroby 6 až 24 měsíců. V každém případě dejte na rady veterináře, který vás obeznámí s tím, jak pro svého psa vytvořit co nejkomfortnější podmínky pro život. Více o této nemoci zde www.vetweb.cz

Co je PP (průkaz původu) ?

20. prosince 2016 v 19:44 Co je PP (průkaz původu)
Průkaz původu je rodný list štěněte,
který potvrzuje jeho rasu, jméno, chovatele a čtyři generace předků. Dává vám tedy jistotu, že si kupujete psa určitého plemene, od kterého můžete očekávat vlastnosti pro toto plemeno typické. Zároveň vám také dává jistotu, že štěně bylo odchováno v souladu s předpisy kynologických organizací jako je ČMKU (Českomoravská kynologická unie) a chovatelských klubů. Tyto organizace dohlíží na to, aby se do chovu nezařazovali jedinci s dědičnými vadami a pomocí předpisů chrání welfare psů v chovatelských stanicích. V případě problémů máte vždy možnost obrátit se na chovatele, který ho s vámi ve svém vlastním zájmu bude řešit. V opačném případě máte možnost obrátit se na chovatelský klub, který za nevhodné chování udělí chovateli sankci. Chovatel by neměl odchovávat štěňata za účelem zisku, ale z důvodu touhy podílet se na zachování a zušlechťování svého milovaného plemene. Měl by se celou svou chovatelskou kariéru dále učit a vzdělávat v oboru chovatelství, zajímat se o chovatelské a kynologické novinky, o genetiku i zdravotní rizika plemene a další. Cílem chovatelství je udržení kvality a další zušlechťování plemene. Chov tedy není pouhé bezhlavé rozmnožování dalších a dalších zvířat.

U psa bez PP nemáte záruku vůbec ničeho. Nevíte, co ze psa vyroste, nevíte jakou bude mít povahu, nevíte jaké dědičné zdravotní a psychické vady si nese. Kvůli využívání nemocných psů k produkci štěňat je mezi psi bez PP mnoho zvířat se zdravotními problémy, které vyžadují nákladnou veterinární péči. Takový pes se svému majiteli pěkně prodraží. V případě nemoci či úhynu se pomoci nedovoláte, neboť množitel nespadá pod žádnou organizaci, které by se zodpovídal.

Množitel je každý, kdo záměrně množí zvířata, která nejsou určena k chovu. Množírna je široký pojem. Patří sem klecové chovy, které jsou však jen špičkou ledovce, spousta psů bez PP je chována v čistotě, nejsou týráni, není jim ubližováno. Proč je tedy i tento chov špatně? Abychom na tuto otázku odpověděli, musíme si nejdřív vysvětlit, proč tato zvířata nejsou určena k chovu. Ti všichni jorkšíři, čivavy, jackrusselové, ale i bordeauxské dogy bez PP pochází z předků, kteří PP měli, ale z nějakých důvodů byli z chovu vyřazeni. Proč?

Laicky řečeno důvody jsou:
• 1. zvíře má zdravotní potíže, které by mohlo zvíře předat potomkům,
• 2. zvíře neodpovídá standardu plemene, tedy nevypadá přesně tak jak by plemeno vypadat mělo, pouze se plemeni podobá
• 3. charakter, povaha zvířete neodpovídá standardu povahy zvířete (např. retrívr je agresivní)


Ze psů vyřazených z chovu se tedy rekrutují všichni psi bez PP, kteří se dál množí bez ohledu na ty zdravotní vady nebo odchylky od standardu plemene. Některé rasy psů mají vyšší pravděpodobnost určitých chorob. Registrovaní chovatelé podstupují se zvířaty, na kterých by chtěli chovat, zdravotní vyšetření. Pokud zjistí, že konkrétní zvíře je zatíženo nějakou vadou nebo nemocí, je opět vyřazeno z chovu. Takovou selekci pro udržení zdravého chovu množitel nedělá, zvířata jsou tedy zatížena zdravotně a vzhledem i povahu se vzdalují standardu plemene. Z odborného hlediska jsou to tedy kříženečci velice podobní čistokrevným zvířatům. Kříženečků, ale i "čistokrevných" psů bez PP je v útulcích nadměrné množství. Je tedy pro celou populaci velice nezodpovědné tato zvířata množit. Každé zvíře, kterému najdete Vy domov, sebere domov jinému zvířeti v útulku nebo na ulici, které ho nutně potřebuje.


Bohužel se během posledních let rozmohl nešvar množitelství, kdy nejde pouze o chov obrovských smeček v nepřijatelných podmínkách, ale také a především o rozmnožování křízenců, psů nejasného původu nebo dokonce psů nemocných (což množitelé kvůli neznalosti mnohdy ani nevědí) v běžných domácnostech. Ano, i člověk, který má jeden vrh do roka od své fenky bez PP a o štěňata s láskou pečuje, je množitel. I takový člověk se totiž dopouští zavrženíhodného chování, neboť přivádí na svět potenciální nositele dědičných vad. U psů bez PP se zdraví nehlídá, proto je velká pravděpodobnost, že část štěňat z vrhu bude velmi trpět či uhyne v důsledku nějakého dědičného defektu. Je nehumánní přivádět na svět štěňata, když existuje riziko, že budou trpět. A stejně tak je špatné koupí štěňat podporovat lidi, kteří taková štěňata na svět přivádějí.

Také je velmi důležité uvědomit si, že pojem "čistokrevný pes bez PP" je nesmysl. Proč? Protože i když vám někdo ukáže dva sobě podobné psy, údajné rodiče, nemůžete mít jistotu, že se fenka nespustila s někým jiným, nebo že dědeček nebyl úplně jiný, což se může projevit až v jiné generaci.

Množitel (ať už obývákový nebo jiný) nemá na odchov štěněte téměř žádné náklady a prodává štěňata za tisíce a většina peněz mu jde do kapsy. Chovatelé provozující oficiální chovatelské stanice mají spoustu výdajů s byrokracií, veterinou, uchovněním, krytím a podobně. Sečteno podtrženo - náklady často převyšují výnosy ze štěňat. To ale chovateli nevadí, neboť ho k chovu vedou jiné pohnutky než honba za ziskem. Opravdu myslíte, že je lepší dávat vaše peníze někomu, kdo chce na psech a na vás vydělat? Není lepší za kamaráda na mnoho let vašeho života zaplatit někomu, kdo se snaží o opravdový chov průhledným a dohledatelným způsobem?

Cena štěněte bez PP se často blíží štěněti s PP, někdy je dokonce i vyšší. Jen pro názorný příklad -
štěně německého ovčáka s PP seženete od 2.000 do15.000,- Kč, bez PP za 4.000,- Kč
čivavy s PP od 5 000 do 20.000,- Kč, bez PP od 3.000 do 10.000,- Kč.
bordeauxská doga s PP od 12.000 - 47.000,-Kč, bez PP od 6.000,- Kč.

To, zda zvíře má průkaz původu nebo ne, však nijak nesnižuje jejich lásku k němu a naopak. Rozhodně nesnižujeme hodnotu psů a jakýchkoliv jiných zvířat bez PP, život jakéhokoliv zvířete pro nás stejnou cenu. Avšak přesto, že každý má pocit, že má doma nejbáječnější zvířátko pod sluncem, určitě není zodpovědné jej dál množit. Pro zodpovědný chov je potřeba strávit hodiny a hodiny vzděláváním se.
Tito množitelé, ať chovají v klecovém chovu nebo hezky, v teple domova nechápou, že u již přešlechtěných plemen je nesmírně důležitý důraz na genetiku. Z toho důvodu jsou tato štěňata často nemocná nebo s vrozenými vadami.
Samozřejmě vám PP nezaručí zdraví, ale díky PP můžete dohledat předchozí generace a jejich zdravotní výsledky.
Lži a triky množitelů

20. prosince 2016 v 19:32 Triky a lži množitelů

17. Rad na co si dát pozor


1. Prodám čistokrevné štěně bez PP
Už samotné toto slovní spojení je nesmysl, žádný pes bez PP totiž nemůže být považován za čistokrevného, neboť nelze doložit jeho původ. Nicméně lidé zaplatí mnohem více za psa "čistokrevného bez PP" nežli za křížence.

2. Prodám štěňátko atraktivního netradičního zbarvení
Netradiční zbarvení často vypovídá o tom, že je pes křížený. Některá zbarvení jsou u některých plemen nežádoucí, a to z dobrého důvodu. Například bílá s sebou u mnoha plemen nese hluchotu. Lidé se chtějí odlišovat, chtějí mít něco extra, a to množitelé moc dobře vědí a využívají toho ke svému vlastnímu prospěchu.

3. Prodám mini štěňátko
Neexistuje žádný minijorkšír, miničivava ani minikrysařík, a pokud jste takové plemeno koupili, pak jste sedli na lep množiteli. Všechna plemena mají ve standardu uvedeny rozměry či hmotnost, veškeré odchylky značí, že je něco špatně. Minijorkšír bez PP není jorkšír a není normální za něho platit několik tisíc korun.

4. Prodám atraktivní štěňata nového plemene bišonek x jorkšír
Nic takového jako westšírský teriér, kokravčík ani rottweibull neexistuje. Plemena nevznikají u lidí množící psi bez PP, a štěňata nově vznikajícího plemene by rozhodně nebyla nabízena v internetových inzercích, ale byla ponechána pro další šlechtění.

5. Kříženci jsou lepší než čistokrevní
Toto je oblíbené tvrzení některých množitelů. Když pak ještě dotyčný prohodí pár slov o heterozi, důvěřivý zájemce ohromený odbornými znalostmi množiteli za štěně ochotně zaplatí. S heterozí je to ale složitější. Heterozní efekt se využívá v chovu drůbeže a prasat, jeho úspěšné aplikaci v praxi však předcházely roky studií a zkoušení. U psů se křížení využívá omezeně např. v chovu asistenčních psů. Křížení rozhodně není zárukou lepší povahy ani pevnějšího zdraví.

6. Prodám vymazlené štěňátko do dobrých rukou
Skutečně prodejce to štěňátko tak miluje a tak moc mu na něm záleží? Těžko, vždyť mu možná dal díky svému sobeckému počinu do vínku celoživotní utrpení či předčasnou smrt na dědičnou nemoc.

7. Prodám štěně za akční cenu
Přestože psi nejsou brambory v supermarketu, lidé na akční ceny bohužel slyší. Tento způsob prodeje jasně říká, o co prodávajícímu jde.


8. Prodám štěňata, když si je nekoupíte, budou uspána
Psychický nátlak a vydírání, i toto je běžná množitelská praxe. Lidé štěňátka z lítosti koupí, za měsíc se objeví naprosto stejný inzerát.

9. Nemá PP, protože je poslední z vrhu
Skvělý trik, jak prodat křížence za cenu psa s PP. Pravdou však je, že nic, jako nadpočetná štěňata neexistuje. PP dostanou všechna štěňata z vrhu, i kdyby jich bylo 20.

10. Nedostal PP, protože má moc mohutné tlapky, nebo má kýlu, je nejmenší z vrhu
PP dostanou všechna štěňata, i ta nestandardní. Pokud vám toto někdo bude tvrdit, chce vás oklamat.

11. PP Vás zavazuje k výstavám, jen pes bez PP je vhodný jako společník či mazlík
Nikdo vás nemůže k výstavám nutit. Psi s PP se běžně prodávají jako společníci lidem, kteří nemají zájem o výstavy ani chov. Do výstavních kruhů se podívá pouze zlomek psů s PP.

12. Chovatelé na štěňatech s PP sprostě vydělávají, my to děláme pro radost
Vážně může mít někdo radost z toho, že jeho štěňata předčasně umírají a končí v útulcích? To asi těžko. A každý chovatel vám upřímně řekne, že na chovu s PP se opravdu nedá zbohatnout. Na množení bohužel ano.

13. Prodám štěňátka bez PP vhodná do chovu
Do chovu může jen pes s PP. Jinak je to pět produkce psů bez PP a začarovaný kruh.

14. Prodám štěňátka bez PP z opakovaného prověřeného spojení
Spojení je prověřené tím, že se narodilo hodně štěňat a množitel je dobře zpeněžil, o prověřeném zdraví či povahách nemůže být řeč.

15. Štěňátka jsou očkovaná a odčervená
Poslední dobou se provalilo několik případů, kdy množitelé falšovali zápisy veterinářů do očkovacích průkazů. Štěňata následně hynula na infekční choroby, či v důsledku masivního začervení.
16. Štěňátku je 8 týdnů
Množitelé často vydávají štěňata ve věku tří nebo čtyř týdnů za dvouměsíční. Pokud takové štěně přežije, bude pravděpodobně psychicky labilní, neboť mu nebyl umožněn zdravý psychický rozvoj po boku matky a sourozenců.

17. Prodám štěňátka s PP
Drzost množitelů nezná hranic. Někteří jsou schopni vydávat očkovací průkaz za PP, jiní si vytisknou nějaké smyšlené lejstro. Pak je tady ještě UCI, což je kynologická organizace, která sdružuje všechny, kterým nevyhovují přísná pravidla FCI a chovatelských klubů, nebo kterým byl chov pod FCI zakázán. Tato organizace též vydává rodokmeny, nicméně kvalitu jako u psů s FCI rodokmeny byste hledali marně. Zdravotní testy žádné, selekce žádná, PP tam prostě dostane každý. Pokud chcete psa s rodokmenem, dejte si pozor, aby byl rodokmen ČMKU (FCI), neboť pes s rodokmenem UCI se nemůže uplatnit v FCI chovu, na výstavách ani skládat zkoušky z výkonu. UCI je kynologickou veřejností považována za organizaci sdružující množitele. Nejste-li si jisti, zda je prodejce štěňat opravdu chovatel, nebo podvodník, podívejte se na webové stránky ČMKU, kde je seznam chovatelských stanic a jejich majitelů.

Na co si dát pozor?
Nekupujte štěně od člověka, který Vám neukázal prostory, ve kterých jeho psi žijí, který se zdráhá pozvat vás dál, který má snahu předat vám štěně někde na veřejném prostranství. Podezřelý je i člověk, který se vás nevyptává, kde bude štěně spát, čím byste ho chtěli krmit, za jakým účelem si psa pořizujete, jaké jsou vaše zkušenosti se psy. V žádném případě nekupujte štěně bez kupní smlouvy. Pokud se vám na prodejci cokoliv nezdá, štěně si od něho nekupujte - koupí štěněte z lítosti zachráníte jeden život, ale dalších deset jich zničíte, neboť díky vaší lítosti má množitel příjmy, díky vaší lítosti jsou fenky neustále nuceny rodit a pečovat o štěňata. Chcete-li psa za nízkou cenu, pak adoptujte pejska z útulku a nepodporujte množitele parazitující na psím utrpení.